Notowania złota z nowym rekordem | Bitcoin.pl – Polski Portal Bitcoin – Polski Portal Bitcoin

Notowania złota z nowym rekordem | Bitcoin.pl – Polski Portal Bitcoin – Polski Portal Bitcoin

Na rynku złota mamy przełom. Po raz pierwszy od 2011 roku dolarowe notowania kruszcu znalazły się powyżej poziomu 1800 dolarów za uncję trojańską. Notowania złota z nowym przełomem Bariera 1800 USD/oz. została przełamana. To pierwszy taki sukces byków na tym rynku od września 2011 roku. Wtedy cena kruszcu wyniosła 1920 USD/oz. W 2012 r. 1800…

Na rynku złota mamy przełom. Po raz pierwszy od 2011 roku dolarowe notowania kruszcu znalazły się powyżej poziomu 1800 dolarów za uncję trojańską.

Notowania złota z nowym przełomem

Notowania złota

Bariera 1800 USD/oz. została przełamana. To pierwszy taki sukces byków na tym rynku od września 2011 roku. Wtedy cena kruszcu wyniosła 1920 USD/oz. W 2012 r. 1800 USD/oz.było już oporem, który niejako zablokował powrót make hossy.

„W środę o 8: 48 kurs kontraktów terminowych na złoto kształtował się na poziomie 1802,55 USD za uncję trojańską i był o 0,25 proc. wyższy niż dzień wcześniej. Od początku roku dolarowe notowania żółtego metalu poszły w górę o blisko 18 proc.

Warto przy tym dodać, że już w kwietniu i maju ceny złota osiągnęły nowe rekordy w wielu innych walutach, w tym w euro, franku szwajcarskim czy polskim złotym. Przeliczając obecne notowania kruszcu przez bieżący kurs USD/PLN uncja złota jest wyceniana na okay. 7060 złotych polskich. W maju było to nawet 7452 zł/oz. To tzw. cena build. Zakup jednouncjowej złotej monety bulionowej to teraz wydatek okay. 7,6-8,1 złotych”

– czytamy na Bankier.pl w artykule Krzysztofa Kolanego.

Skąd te wzrosty?

Skąd te skoki cen? To oczywiste – złoto zyskuje w czasie kryzysów gospodarczych. Zresztą zaczęło mocno rosnąć na wykresie właśnie w tym roku, gdy w globalną gospodarkę uderzyła pandemia koronawirusa.

Nie chodzi jednak też o samą recesję, ale działania banków centralnych w jej czasie. Władze uznały chyba, że „zadrukują” obecne problemy rynków. Stąd bezprecedensowy dodruk walut – głównie dolarów.

Inwestorzy zaczęli więc w naturalny dla siebie sposób reagować na taką skalę drukowania pieniędzy i deficytów fiskalnych skupem czegoś, czego nie da się dodrukować: złota.

Spadek sprzedaży złota zaobserwowano jednak w Chinach. Powodem jest chyba realny spadek dochodów ludności oraz ograniczenia w imporcie kruszcu.

Powyższa strategia – kupowanie aktywa, którego podaż jest ograniczona – prowadzi też wielu make myślenia, że także Bitcoin zyska w czasie kryzysu gospodarczego, bowiem jego podaż też jest, jak wiemy, ograniczona przez algorytm.

Leave a Reply

%d bloggers like this: